Poznaj najpopularniejsze mangi w Polsce

Poznaj najpopularniejsze mangi w Polsce

Manga już dawno urosła do samodzielnej formy sztuki. Jest to rodzaj komiksów, które są bardzo popularne w Japonii. To właśnie one cieszą się ogromnym zainteresowaniem tamtejszych czytelników. Wiele tytułów dotarło do Europy i podbiło serca zupełnie nowych odbiorców. Co ciekawe, także w Polsce mangi stają się coraz bardziej popularne. Są tytuły, które mają ogromne grupy fanów, którzy z drżeniem serca czekają na wydanie kolejnego tomu. Jakie są najpopularniejsze mangi w Polsce? Które z nich wypada znać?

Attack on Titan

To ciekawe połączenie akcji, fantastyki oraz horroru. Akcja mangi dzieje się w świecie, który pozornie jest podobny do naszego. W rzeczywistości jednak raz na jakiś czas pojawiają się w nim potwory, czyli Titani. Są oni podobni do ludzi, ale mają gigantyczne rozmiary i wydają się bezrozumni. Titani demolują miasta, pożerają ludzi i powodują niesamowite zniszczenia. Z tego powodu zwykli mieszkańcy zamknęli się za ogromnymi murami miast, które są pod ciągłą obserwacją żołnierzy wyposażonych w specjalne uprzęże umożliwiające im poruszanie się na wysokości. Z czasem okazuje się, mury wcale jednak nie chronią przed potworami, a wiedza ogólna opiera się na kłamstwach. Manga porusza temat zaufania do władz oraz tego, że nie zawsze przekazują one obywatelom prawdę. W Attack on Titian manipulacje przeplatają się z chwilami szczerości. Co kryje w sobie ten postapokaliptyczny świat? Co tak właściwie zepchnęło ludzkość za wysokie mury? Ten tytuł wyróżniają widowiskowe sceny walk, zwroty akcji i specyficzne poczucie humoru. Z racji na sporo przemocy, jest to manga przeznaczona dla starszych odbiorców.

Death Note

To już dość stara manga, która zasłużyła na to, by być uznawana za kultową. Na jej podstawie powstało anime i film live action. Death Note opowiada historię genialnego licealisty, który znalazł tajemniczy dziennik na szkolnym boisku. Na jego pierwszej stronie wypisano zasady jego użytkowania. Zgodnie z nimi osoba, której nazwisko znajdzie się w dzienniku umrze. Light początkowo w to nie wierzy, ale później przekonuje się, że to prawda i zaczyna samodzielnie wymierzać sprawiedliwość. Początkowo wydaje się to opowieścią o superbohaterze… ale czytelnik dość szybko może przekonać się, że Light Yagami wcale nie jest postacią pozytywną. Możemy obserwować jak zmienia się jego psychika i jak opanowuje go władza i poczucie wyższości w stosunku do innych ludzi. Smaczku historii dodaje pojawienie się Shinigami, czyli boga śmierci, który towarzyszy Lightowi i pilnuje, by nie łamał on zasad. Ta manga to intelektualna uczta. Mamy tutaj zwroty akcji, wiele manipulacji i zaskakujących rozwiązań. Są w niej też pewne wątki filozoficzne… bo przecież nikt z nas nie wie, jak zachowałby się, gdyby Death Note wpadł w jego ręce.

Full Metal Alchemist

To manga, która może spodobać się także młodszym czytelnikom. Opowiada historię dwóch braci, którzy są alchemikami. By odzyskać swoją zmarłą matkę, przeprowadzili oni ryzykowny rytuał… który zakończył się katastrofą. Jeden z braci stracił rękę i nogę, a drugi – całe ciało. Odtąd podróżują oni po świecie, szukając sposobu na odzyskanie swoich ciał i powrót do wcześniejszego życia. W tym świecie dzieje się jednak zdecydowanie więcej. Są też negatywni bohaterowie, którzy reprezentują sobą grzechy główne. Walka z nimi nie jest łatwa. Full Metal Alchemist to opowieść pełna zwrotów akcji i zaskakujących efektów działań. Bohaterowie są zabawni, inteligentni… ale też wyraziści. Trzeba też podkreślić, że z tej opowieści bije pewien smutek, bo nie możemy zapomnieć, że główni bohaterowie to jednak dzieci. Stąd też oczywiste jest, że nie powinni oni być zmuszenia stawiać czoła tym wszystkim wyzwaniom. Warto wiedzieć, że Full Metal Alchemist ma też swoją drugą serię, czyli Full Metal Alchemist Brotherhood. W rzeczywistości ta historia jest lekko zmienioną wersją oryginału. Skupia się ona bardziej na relacjach pomiędzy braćmi oraz ma inne – bardziej szczęśliwe zakończenie. Dzięki temu jest odpowiednia dla młodszych odbiorców.