Dobra książka na wakacje – kryminał, romans, a może thriller?

Dobra książka na wakacje – kryminał, romans, a może thriller?

Od wielu lat spada liczba osób czytających książki. Na szczęście trend ten zaczyna się powoli zmieniać i można zauważyć zwiększoną sprzedaż nowych i starszych pozycji. Szczególnie podczas wakacji wiele osób sięga po lekturę. Jakie książki warto wybrać, aby zrelaksować się na plaży? Czy lepiej przeczytać kryminał, a może zdecydować się na powieść romantyczną?

Dobra książka na wakacje

Wiele osób zabiera ze sobą książkę, wyjeżdżając na wakacje. Można poczytać, siedząc na plaży lub na leżaku na tarasie. Podczas urlopu chodzi o to, aby odpocząć i się zregenerować. Najczęściej ludzie pragną odciąć się od codzienności i zapomnieć o problemach. Oczywiście odpoczynek w pięknym miejscu temu sprzyja. Również czytanie pozwala oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w świat pełen magii. Wybór książki zależy od indywidualnych preferencji. Jedne osoby uwielbiają kryminały, a inne czytają jedynie romanse. Dzieci sięgają po baśnie i bajki, a młodzież najczęściej po literaturę fantastyczną. Bez względu na gatunek literacki książki pozwalają zespolić się z głównym bohaterem i przenieść w świat przedstawiony przez autora. Niektóre książki trzymają w napięciu do ostatniej strony. Inne sprawiają, że człowiek uśmiecha się sam do siebie. W jeszcze innych można zagłębić się w świat metafizyczny. Najważniejsze jest to, aby wybrać taką książkę, którą przeczyta się z chęcią i radością.

Dlaczego warto czytać?

Czytanie jest czynnością, która rozwija wyobraźnię. Szczególnie młode osoby powinny dużo czytać. Nie chodzi tu oczywiście o lektury, które są obowiązkowe i nie zawsze przypadną młodzieży i dzieciakom do gustu. Chodzi o to, aby zachęcać dzieci od małego do czytania i kupować im książki, które wzbudzają zachwyt. Okres wakacyjny jest dobrym czasem, aby nadrobić zaległości w czytaniu. Jest dużo czasu wolnego i można spokojnie sięgnąć po literaturę, którą się uwielbia. Wśród dzieci i młodzieży w obecnym czasie modne są powieści fantastyczne. Literatura fantasy pozwala zagłębić się w świat pełen magii i wymyślnych stworzeń. Dzięki temu najmłodsi wytężają umysł i pobudzają wyobraźnię. Również można dzięki czytaniu zwiększyć zasób słów. Oczywiście nie tylko dzieci i młodzież powinni czytać. Dorosłe osoby z pewnością pobudzą umysł do pracy, sięgając po książkę. Zamiast oglądania telewizora lepiej wziąć jakąkolwiek książkę i czytać. Dzięki temu pokazuje się także dzieciom, że czytanie jest fajne i ciekawe.

Jaki gatunek literacki wybrać na wakacje?

Wakacje to okres radosny. Nie trzeba chodzić do szkoły, a dorośli mają urlop i nie muszą się przejmować pracą. Na wyjeździe wakacyjnym ma panować wesoła atmosfera. Wybór gatunku literackiego na wakacje dla większości nie jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy sięgnąć po taką książkę, która przeczyta się jednym tchem. Jeśli ktoś uwielbia powieści obyczajowe, to właśnie takie powinien zabrać ze sobą do walizki. Thrillery, fantasy, romanse, powieści erotyczne, kryminały, baśnie i wiele innych rodzajów książek jest do wyboru. Można zdecydować się na polskich autorów lub zagranicznych. Dostępne są nowości, a także starsze książki napisane wiele lat temu. Każda przeczytana książka na pewno odciśnie jakiś ślad w pamięci.

Dobra książka na wakacje – co warto przeczytać?

Dobrym pomysłem jest wybranie książki, która wywoła uśmiech na twarzy. Godna polecenia jest książka brytyjskiego autora „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”, w której opowiedziana została świetna historia pełna ironii i humoru. John Hooper napisał książkę pod tytułem „Włosi”, która jest powieścią obyczajową. Akcja toczy się w słonecznej Toskanii, w Rzymie i na południu tego pięknego kraju. Miłośnicy kryminałów mogą sięgnąć po pozycje Harlana Cobena. Na dużą uwagę zasługuje pozycja „Zachowaj spokój”. Wielu autorów pisze reportaże, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Warto dowiedzieć się nieco więcej o Grenlandii i życiu w tym pięknym i bardzo zimnym miejscu. Ilona Wiśniewska napisała „Migot. Z krańca Grenlandii”. Jest to znakomity reportaż, który z pewnością będzie się czytać z wielką przyjemnością.

BOOKPARADISE