Co to jest manga?

Co to jest manga?

Manga to popularna forma literatury japońskiej. Słowo manga to po japońsku „fantasy” lub „humor”. Jego angielska nazwa pochodzi od włoskiej mangi, która z kolei pochodzi od starożytnego greckiego słowa μαγικός (mangikos) oznaczającego „dłuto lub rzeźbioną sztukę”. Przed XX wiekiem manga nie była uważana za odrębny gatunek, ale raczej za rodzaj komiksu. W Japonii i Korei manga jest określana jako komikku lub guk-manu, w Chinach jako manhua, a po francusku jako bande dessinée. W Japonii manga jest tłumaczona na angielski jako komiksy, jednak jest to zamerykanizowany termin, który nie oddaje dokładnie zawartości wielu różnych książek manga.

Co to manga i jak się rozwijała?

Mangi japońskie różnią się od mang amerykańskich stylami opowiadania historii i stylami artystycznymi. Japońskie mangi są zwykle w odcinkach, w miesięcznych lub dwumiesięcznych wydaniach i zawierają odrębną fabułę, która prowadzi do punktu kulminacyjnego lub zakończenia. Chociaż amerykańskie mangi są również „serializowane”, to zostają zebrane w książki w miękkiej oprawie, aby czytelnicy mogli je łatwo czytać w wolnym czasie. Wiele japońskich mang jest również tłumaczonych na angielski i czytanych w krajach anglojęzycznych przez różnych czytelników. Ponadto, pojawiają się okresowo filmy oparte na jap-mangach. Filmy te często służą jako rozwinięcie fabuły przedstawionej w oryginalnej serii książek jap-manga.

Dlaczego manga stała się tak bardzo popularna?

Japońskie mangi są zwykle czytane dla przyjemności, w przeciwieństwie do mangi amerykańskiej, która jest zwykle czytana w celach akademickich, takich jak: studia nad historią, ekonomią i polityką. Grafika użyta w jap manga różni się w zależności od gatunku – historie przygodowe zazwyczaj zawierają kolorową grafikę z pogrubionymi liniami, aby wyraźniej wydobyć emocje bohaterów. W porównaniu z amerykańskimi komiksami wydaje się, że w jap-mandze jest znacznie bardziej skomplikowana grafika, ponieważ postacie muszą wyglądać wystarczająco realistycznie, aby prezentowały się jak prawdziwi ludzie, a nie postacie z kreskówek.

Najpopularniejsze mangi

Jap Manga odnosi się do wszystkich rodzajów japońskich komiksów i powieści graficznych, które mają wyraźną fabułę, która rozwija się aż do punktu kulminacyjnego lub zakończenia – kontrastuje to z amerykańskimi komiksami, które są zwykle zebrane w książki w miękkiej oprawie. Chociaż wielu Amerykanów kojarzy japońskie komiksy z kreskówkami przedstawiającymi postacie z anime, takie jak: Pikachu z Pokémon czy Goku z Dragonball Z. Istnieją również poważne japońskie komiksy ze skomplikowanymi fabułami, takie jak: Rurouni Kenshin Nobuhiro Watsuki (znanego również pod pseudonimem Nobu Adjicobi Wachimi). Rurouni Kenshin był pierwotnie wydawany w odcinkach przez firmę Kamiya Shoten Publishing Company, zanim stał się popularny na całym świecie dzięki tłumaczeniu na inne języki, takie jak: chiński mandaryński i hiszpański, przez lokalnych wydawców poza Japonią, którzy przetłumaczyli go na rynki zagraniczne obsługiwane za pośrednictwem zatrudnionych przez nich tłumaczy.

Mangi online

Mangę można znaleźć za darmo w internecie, co jeszcze bardziej ułatwia czytanie młodym ludziom tego typu rozmaitych historii. Wiele serii internetowych opiera się również na popularnych tytułach manga, takich jak: Naruto czy Kuroko’s Basketball. Te mangi internetowe są tworzone przez wydawców, którzy mają umowy licencyjne z oryginalnymi twórcami, aby w pierwszej kolejności produkować programy. Ponieważ tego typu programy można oglądać za darmo online, przyciągają one młodych ludzi, którzy lubią bajki bez konieczności ich wcześniejszego kupowania. Niektórzy wydawcy mają również aplikacje, które ułatwiają czytanie mangi na stronach internetowych, takich jak np. Apple Books. Oprócz oglądania online, niektórzy młodzi ludzie wolą również pobierać ulubione tytuły na swoje urządzenia mobilne. Fanów mangi na całym świecie nie brakuje. Zarówno młode, jak i starsze osoby uwielbiają tego typu komiksy.

PRONETMUSIC